ZX80


ZX80_1.jpg ZX80_2.jpg ZX80_zdroj.jpg


Tohle je zatím nejmilejší kousek, který jsem dostal do sbírky počítačů - první počítač za lidovou cenu od pana Sinclaira (dnes již sira Sinclaira)  - 1kB operační paměti RAM, 4kB ROM s interpretem jazyka BASIC. Jeho následovníci byli ZX81 a známé ZX Spectrum ("gumák").Velmi mě láká postavit si tenhle stroj znovu. Nechal jsem si udělat pokusný plošný spoj, 
 
plosnak_1.jpg plosnak_2.jpg

nakoupil pár součástek, vrtal, pájel a oživoval, protože tenhle pokus nebyl funkční na první pokus...24.2.2011 vyvrtáno, pájí se...25.2.2011 pájí se... a pájí se...

To byl fakt blbej nápad nekoupit prokovenej plošňák... Už nikdy!28.2.2011 dopájeno. Snad. Chybí 3 odpory (nebyly v seznamu).Komplet osazeno. Držím si palce. Zkoušet budu nejdříve večer, ne-li až o víkendu.
14.3. Díky Martinovi (druhému takovému, co tohle staví) zjištěny 2 chyby na plošném spoji. Čili ZX80 je víceméně funkční (stále není přidělán chadič :-/  a drobná chyba v obraze - je invertovaný).
Přidělal jsem funkční imitaci klávesnice.A i když sice není vše dořešené (ale vcelku je to funkční), chtělo by to malé vylepšení ZX80 SLOW.
9. května 2011 zkouším, jak bude vypadat kastle z papíru (no co, když někdo udělá papírovou ZX81, proč by nešla i ZX80 :-))
 
Zatím to byl jen pokus na tenkém papíru, chce to vytisknout na silnější. A dodělat spodní díl...
16. září 2011 - kastli jsem stále nedodělal, ale už se na to chystám, slibuju!
Zato jsem dodělal "modulátor" - resp. jen napodobeninu jeho krabičky (i s nálepkou), za prvé aby to vypadalo jako původní stroj a za druhé aby se tam lépe připojoval kabel k monitoru.

 

A taky chladič už se vejde do kastle :-)
Pokračování doufám zanedlouho!7.3.2012 - Papírová kastle (s několika drobnými chybami).